Northwest Conference Girls Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos

Schedule:
Thursday, December 5, 2019
  Visitor Home Time  
Glacier Peak   48
Kamiak   24
Mariner   24
Sedro-Woolley   36
Snohomish   48 SnoHS 6:00 PM
Friday, December 6, 2019
  Visitor Home Time  
Butch Mullins Memorial Jamboree 4:30 PM
Meridian
Bellingham BHS
Saturday, December 7, 2019
  Visitor Home Time  
Jamboree 9:30 AM
Arlington
Bellevue Christian
Burlington-Edison
Blaine
Cedarcrest
Concrete
Ferndale
Lakewood
Lynden
Mount Baker
Meridian
Mount Vernon
Oak Harbor
Sehome
Squalicum
Sedro-Woolley SWHS
"Jump on In" Tournament 10:00 AM
Washougal
Auburn
Auburn Riverside
Burlington-Edison
Bethel
Bellarmine
Cascade
Columbia - White Salmon
Centralia
Decatur
Elma
Enumclaw
Everett
Forks
Franklin Pierce
Jackson
Kamiak
Kalama
Kelso
La Center
Lakes
Lindbergh
Mount Baker
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
N/A
North Beach
Othello
Olympia
Rochester
Rainier
Shelton
Stadium
Spanaway Lake
Snohomish
Stanwood
Todd Beamer
Tenino
W F West
Winlock
Wilson
White River
Yelm YelmHS
Wednesday, December 11, 2019
  Visitor Home Time  
*   0
Oak Harbor   30
Meridian   42 MHS 6:00 PM
* Oak Harbor   21
Mount Baker   45 MHS 6:00 PM
       @MHS
*   0
Mount Baker   48
Meridian   30 MHS 6:00 PM
* Ferndale   39
Squalicum   42 BHS 6:00 PM
* Burlington-Edison   42
Mount Vernon   42 MVHS 6:00 PM
* Scramble @ Blaine 6:00 PM
Kamiak
Lakewood
Mariner
Nooksack Valley
Stanwood
Blaine BLHS
* Ferndale   48
Lynden   30 BHS 6:30 PM
* Sedro-Woolley   42
Burlington-Edison   43 MVHSGym 6:30 PM
* Lynden   36
Squalicum   42 BHS 7:00 PM
* Sedro-Woolley   54
Mount Vernon   33 MVHS 7:00 PM
Thursday, December 12, 2019
  Visitor Home Time  
Girls Wrestling at Lakewood 5:30 PM
Lynnwood   0
Mountlake Terrace   0
Stanwood   24
Lakewood   24 LWHS
Saturday, December 14, 2019
  Visitor Home Time  
Judy Emry Invite 8:00 AM
Auburn
Bellingham
Central Kitsap
Enumclaw
Elma
Emerald Ridge
Lynden
Mount Baker
Nooksack Valley
Puyallup
Redmond
Tenino
Wenatchee
Yelm
Foss FossHS
Lady Classic 9:00 AM
Arlington   74
Bishop Blanchet   6
Burlington-Edison   97
Bellingham   46
Blaine   6
Cascade   48
Cedarcrest   33
Camas   18
Chief Sealth   91
Darrington   32
Edmonds-Woodway   38
Friday Harbor   18
Ferndale   80
Federal Way   75
Granite Falls   4
Glacier Peak   0
Jackson   60
Kamiak   35
Kennedy Catholic   0
Kent Meridian   65
Lakewood   21
Lake Stevens   44
Lynnwood   0
Mariner   13
Meadowdale   15
Marysville-Getchell   36
Marysville-Pilchuck   36
Mount Si   0
Mountlake Terrace   0
Mount Vernon   49
Nathan Hale   10
Newport   5
North Creek   22
North Thurston   35
Oak Harbor   20
Rochester   13
Sammamish   14
Woodinville   0
Wilson   28
Everett   102 EvtHS
Tuesday, December 17, 2019
  Visitor Home Time  
* Ferndale   27
Burlington-Edison   51 BEHSGym 6:00 PM
* Mount Baker   36
Burlington-Edison   45 BEHSGym 6:00 PM
* Mount Baker   45
Ferndale   27 BEHSGym 6:00 PM
       @ B-E
Wednesday, December 18, 2019
  Visitor Home Time  
* Mount Vernon   39
Lynden   42 LHS 6:00 PM
       JV at 6:00 p.m. followed by Varsity
* Meridian   36
Lynden   42 LHS 6:00 PM
       JV 6:00 p.m. followed by Varsity
* Oak Harbor   12
Sedro-Woolley   54 SWHS 6:00 PM
* Squalicum   24
Sedro-Woolley   42 SWHS 6:00 PM
* Meridian   54
Mount Vernon   30 LHS 6:00 PM
* Oak Harbor   10
Squalicum   36 SWHS 6:30 PM
       @SW
Thursday, December 19, 2019
  Visitor Home Time  
* Scramble at Stanwood 6:00 PM
Blaine
Cedarcrest
Lakewood
Monroe
Stanwood StanHS
Friday, December 20, 2019
  Visitor Home Time  
Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament 5:00 PM
Hermiston, OR
Arlington
Burlington-Edison
Ballard
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Concrete
Camas
Chief Sealth
Darrington
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Forks
Glacier Peak
Jackson
Kennewick
Lincoln
Mount Baker
Meridian
Mount Vernon
Oak Harbor
Pasco
Snohomish
Sedro-Woolley
Lynden LHS
Saturday, December 21, 2019
  Visitor Home Time  
Hammerhead Invite 9:00 AM
Washougal
Bellarmine
Curtis
Emerald Ridge
Fife
Franklin Pierce
Federal Way
Granger
Graham Kapowsin
Hazen
Hudson\\\\\\\\\\\\
Hanford
Kelso
Klahowya
Kentwood
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Olympia
Port Angeles
Puyallup
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Skyview
Sumner
Sunnyside
Shelton
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Toppenish
Tahoma
Thomas Jefferson
Union
Washington
White River
Yelm
Central Kitsap KitPav
Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament 10:00 AM
Washougal
Hermiston, OR
Arlington
Burlington-Edison
Ballard
Bellingham
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Concrete
Camas
Chief Sealth
Darrington
Enumclaw
Everett
Edmonds-Woodway
Friday Harbor
Ferndale
Forks
Granite Falls
Glacier Peak
Jackson
Kennewick
Kent Meridian
Lincoln
Mount Baker
Meridian
Mount Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Pasco
Sehome
Steilacoom
Snohomish
Squalicum
Sedro-Woolley
Lynden LHS
Saturday, January 4, 2020
  Visitor Home Time  
Women's Woolley 10:00 AM
Anacortes
Arlington
Burlington-Edison
Blaine
Ballard
Cascade
Cedarcrest
Concrete
Cashmere
Decatur
Darrington
Eastmont
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Forks
Granite Falls
Grandview
Glacier Peak
Kamiak
Kennedy Catholic
Kelso
Kentwood
Lynden
Lakewood
Lake Stevens
Lynnwood
Mariner
Mount Baker
Meadowdale
Meridian
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Redmond
Snohomish
Squalicum
Stanwood
Sedro-Woolley SWHS Photographer: Scott Terrell
Women's Wooley 10:00 AM
Mount Si
Sedro-Woolley SWHS
Tuesday, January 7, 2020
  Visitor Home Time  
* Sedro-Woolley   42
Ferndale   40 FHS 6:00 PM
* Meridian   24
Sedro-Woolley   40 FHS 6:00 PM
       @ FHS
* Meridian   15
Ferndale   48 FHS 6:00 PM
* Scramble at Kamiak 6:00 PM
Cascade
Cedarcrest
Lakewood
Mariner
Monroe
Kamiak KamHS
* Scramble at Lake Stevens 6:00 PM
Nooksack Valley   0
Lake Stevens   0 LSHS
Wednesday, January 8, 2020
  Visitor Home Time  
* Squalicum   21
Mount Baker   48 MBHS 6:00 PM
* Mount Vernon   18
Mount Baker   60 MBHS 6:00 PM
* Lynden   36
Oak Harbor   27 OHHS 6:00 PM Photographer: Scott Terrell
* Burlington-Edison   66
Oak Harbor   0 6:00 PM Photographer: Scott Terrell
* Mount Vernon   27
Squalicum   42 MBHS 6:00 PM
       @ MB
* Burlington-Edison   54
Lynden   27 OHHS 6:00 PM Photographer: Scott Terrell
Stanwood   30
Sedro-Woolley   44 SWHS 6:00 PM
Woodinville   0
Sedro-Woolley   0 SWHS 7:00 PM
Friday, January 10, 2020
  Visitor Home Time  
Kelso Invite 3:30 PM
Hood River, OR
Hermiston, OR
Aberdeen
Battle Ground
Bellingham
Centralia
Camas
Columbia - White Salmon
Chiawana
Capital
Castle Rock
Enumclaw
Elma
Eatonville
Eisenhower
Ephrata
Emerald Ridge
Forks
Fife
Fort Vancouver
Grandview
Granger
Hudson\\\'s Bay
Hanford
Heritage
Ilwaco
Kiona Benton
Kalama
Kennewick
Kamiakin
La Center
Lincoln
Lakes
Mount Baker
Moses Lake
Mark Morris
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Olympia
Othello
Olympic
Puyallup
Prairie
Pasco
Quincy
R A Long
Rochester
Skyview
Sunnyside
Stevenson
Spanaway Lake
Squalicum
Sedro-Woolley
Todd Beamer
Toppenish
Toledo
Tenino
Union
W F West
Woodland
Winlock
Wenatchee
White River
Walla Walla
Kelso KHS
Saturday, January 11, 2020
  Visitor Home Time  
Kelso Invite
Hermiston, OR
Aberdeen
Bellingham
Capital
Chiawana
Centralia
Ephrata
Forks
Hanford
Ilwaco
Kamiakin
Kennewick
La Center
Lakes
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Othello
Prairie
Pasco
Quincy
Stanwood
Sedro-Woolley
Toppenish
Tenino
W F West
Wenatchee
Woodland
Walla Walla
Kelso KHS
Atown Tourney 10:00 AM
Burlington-Edison   0
Blaine   0
Cascade   0
Chief Sealth   0
Everett   0
Edmonds-Woodway   0
Jackson   0
Kamiak   0
Kennedy Catholic   0
Lakewood   0
Lynden   0
Lakeside   0
Lynnwood   0
Mariner   0
Meadowdale   0
Marysville-Getchell   0
Meridian   0
Marysville-Pilchuck   0
Mountlake Terrace   0
Mount Vernon   0
North Creek   0
Oak Harbor   0
Orting   0
Sedro-Woolley   0
Arlington   0 ArlHS
Friday, January 17, 2020
  Visitor Home Time  
Lady Huskie Invite 5:00 PM
Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
Othello PT Gym
Saturday, January 18, 2020
  Visitor Home Time  
Lady Hawk Invite 9:00 AM
Burlington-Edison   0
Blaine   0
Forks   49
Kamiak   33
Kennedy Catholic   8
Lynden   0
Lake Stevens   0
Mariner   24
Meadowdale   0
Meridian   0
Mount Si   15
Mount Vernon   62
Newport   16
North Creek   18
Nooksack Valley   13
Roosevelt   8
Seattle Academy   0
Skyline   13
Stanwood   74
Shorewood   38
Sedro-Woolley   92
White River   144
Mountlake Terrace   4 MlkTerHS
       Weigh-In at 7:00am
Lady Huskie Invite 10:00 AM
Hermiston, OR   0
Anacortes   0
Burlington-Edison   0
Connell   0
Chiawana   0
Chewelah   0
Cashmere   0
Central Valley   0
Davis   0
Deer Park   0
Ephrata   0
Eastmont   0
Enumclaw   0
Eisenhower   0
Ellensburg   0
East Valley (Yakima)   0
East Valley (Spokane)   0
Grandview   0
Granger   0
Hanford   0
Highland   0
Kiona Benton   0
Kamiakin   0
Kennewick   0
Lynden   0
Lakeside   0
Liberty   0
Lake Stevens   0
Mount Baker   0
Mead   0
Moses Lake   0
Newport (Newport)   0
Naches Valley   0
Pasco   0
Prosser   0
Quincy   0
Royal   0
Richland   0
Rogers (Spokane)   0
River View   0
Southridge   0
Sunnyside   0
Toppenish   0
Tonasket   0
Wenatchee   0
Warden   0
Wapato   0
Wahluke   0
West Valley (Spokane)   0
West Valley (Yakima)   0
Walla Walla   0
Zillah   0
Othello   0 PT Gym
River Ridge Rumble 10:00 AM
Aberdeen
Capital
Eatonville
Hoquiam
North Thurston
Steilacoom
Washington
River Ridge RRHS
Monday, January 20, 2020
  Visitor Home Time  
* Mount Baker   48
Lynden   36 LHS 6:00 PM
* Sedro-Woolley   54
Lynden   24 LHS 6:00 PM
* Sedro-Woolley   48
Mount Baker   30 LHS 6:00 PM
Tuesday, January 21, 2020
  Visitor Home Time  
* Scramble at Lake Stevens 6:00 PM
Blaine
Lakewood
Monroe
Lake Stevens LSHS
* Burlington-Edison   64
Meridian   18 MHS 6:00 PM
* Squalicum   18
Burlington-Edison   30 MHS 6:00 PM
* Squalicum   27
Meridian   48 MHS 6:00 PM
Wednesday, January 22, 2020
  Visitor Home Time  
* Scramble Championships 6:00 PM
Cedarcrest   0
Jackson   0
Kamiak   0
Lakewood   0
Mariner   0
Monroe   0
Nooksack Valley   0
Stanwood   0
Blaine   0 BLHS
Double Dual at Mt. Vernon 6:00 PM
Edmonds-Woodway
Meadowdale
Meridian
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Oak Harbor
Shorewood
MVHSGym Photographer: Scott Terrell
       Oak/MVHS/Meridian/EWHS
Double Dual at Glacier Peak 6:00 PM
Lynden
Ferndale
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Snohomish
Glacier Peak GPHS
       GP-Sno/MP-MG v. Lynden/Ferndale
Thursday, January 23, 2020
  Visitor Home Time  
Double dual at Mt. Baker 6:00 PM
Mount Baker
Arlington
Burlington-Edison
Everett
MBHS
       BEHS/MBHS v. AHS/EHS
Double Dual at Squalicum 6:00 PM
Squalicum
Cascade
Lake Stevens
Sedro-Woolley
SqualHS
       Sedro/Squal v. Cas/Lake
Saturday, January 25, 2020
  Visitor Home Time  
Viking Girls Invitational
Auburn
Black Hills
Ballard
Bellingham
Blaine
Bremerton
Bonney Lake
Bellarmine
Cedarcrest
Curtis
Castle Rock
Chief Sealth
Elma
Enumclaw
Emerald Ridge
Friday Harbor
Forks
Federal Way
Graham Kapowsin
Hoquiam
Kentridge
Lynden
Olympia
Olympic
Rogers (Puyallup)
Ridgefield
Rochester
Sumner
Sehome
Squalicum
Tahoma
Tenino
Puyallup PHS Photographer: Scott Terrell
Lady Knights Invitational 9:00 AM
Anacortes
Arlington
Burlington-Edison
Bremerton
Bellingham
Ballard
Cascade
Concrete
Darrington
Evergreen
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Granite Falls
Glacier Peak
Hazen
Ingraham
Jackson
La Conner
Lakewood
Lindbergh
Lakeside
Lake Stevens
Mariner
Mount Baker
Meadowdale
Marysville-Getchell
Meridian
Monroe
Marysville-Pilchuck
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Nathan Hale
North Thurston
Naches Valley
Nooksack Valley
Oak Harbor
Redmond
Shorecrest
Snohomish
Sedro-Woolley
South Whidbey
Thomas Jefferson
Yelm
Kamiak MarHS
Grandview Invitational Wrestling Tournament 10:00 AM
Hermiston, OR
Cle Elum
Cashmere
Chiawana
Connell
Eastmont
Eisenhower
Ephrata
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Goldendale
Hanford
Kamiakin
Moses Lake
Naches Valley
Othello
Prosser
Quincy
Richland
River View
Sunnyside
Southridge
Sedro-Woolley
Toppenish
Wenatchee
Wapato
Grandview GRDV
Wednesday, January 29, 2020
  Visitor Home Time  
Mount Vernon   24
Burlington-Edison   60 BEHSGym 6:00 PM
Everett   18
Lynden   60 LHS 6:00 PM
Scramble at Stanwood 6:00 PM
Sedro-Woolley
Stanwood StanHS
Thursday, January 30, 2020
  Visitor Home Time  
Sedro-Woolley   48
Mount Vernon   30 MVHS 6:00 PM
Saturday, February 1, 2020
  Visitor Home Time  
Berserker Tournament TBD
Emerald Ridge
Graham Kapowsin
Hanford
Kamiak
Kent Meridian
La Center
Lakes
Mariner
Mount Baker
North Kitsap
Olympia
Shelton
Timberline
Wilson
Yelm
Curtis CHS
Friday, February 7, 2020
  Visitor Home Time  
Sub-Regional 5:00 PM
Cedarcrest
Everett
Edmonds-Woodway
Meadowdale
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Mountlake Terrace
Shorecrest
Snohomish
CSHS
Sub Regionals 6:00 PM
Anacortes
Burlington-Edison
Blaine
Ferndale
Lakewood
Lynden
Mount Baker
Meridian
Mount Vernon
Nooksack Valley
Sedro-Woolley
Squalicum SqualHS
       Weigh Ins at 4 pm
Sub-Regional 6:00 PM
Arlington
Cascade
Glacier Peak
Jackson
Kamiak
Lake Stevens
Mariner
Monroe
Oak Harbor
Stanwood
SqualHS
Saturday, February 8, 2020
  Visitor Home Time  
Sub Regionals 10:00 AM
Anacortes
Burlington-Edison
Blaine
Ferndale
Lynden
Lakewood
Mount Baker
Meridian
Mount Vernon
Nooksack Valley
Squalicum
Sedro-Woolley
SqualHS
Sub-Regional 10:00 AM
Arlington
Cascade
Glacier Peak
Jackson
Kamiak
Lake Stevens
Mariner
Monroe
Oak Harbor
Stanwood
SqualHS
Sub-Regional 10:00 AM
Cedarcrest
Everett
Edmonds-Woodway
Meadowdale
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Mountlake Terrace
Shorecrest
Snohomish
CSHS
Saturday, February 15, 2020
  Visitor Home Time  
Regionals 10:00 AM
Anacortes
Arlington
Burlington-Edison
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Glacier Peak
Jackson
Kamiak
Lynden
Lakewood
Lake Stevens
Mariner
Mount Baker
Meadowdale
Marysville-Getchell
Meridian
Monroe
Marysville-Pilchuck
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Snohomish
Squalicum
Stanwood
Sedro-Woolley SWHS
Regional Wrestling 10:00 AM
Bellevue
Bothell
Interlake
Issaquah
Juanita
Liberty
Lake Washington
Mercer Island
Mount Si
Newport
North Creek
Redmond
Sammamish
Skyline
Woodinville
Sedro-Woolley SWHS
Friday, February 21, 2020
  Visitor Home Time  
WIAA State Championships
Anacortes
Arlington
Burlington-Edison
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Glacier Peak
Jackson
Kamiak
Lynden
Lakewood
Lake Stevens
Mariner
Mount Baker
Meadowdale
Marysville-Getchell
Meridian
Monroe
Marysville-Pilchuck
Mount Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Snohomish
Squalicum
Stanwood
Sedro-Woolley
T-Dome
Saturday, February 22, 2020
  Visitor Home Time  
WIAA State Championships
Anacortes
Arlington
Burlington-Edison
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Glacier Peak
Jackson
Kamiak
Lynden
Lakewood
Lake Stevens
Mariner
Mount Baker
Meadowdale
Marysville-Getchell
Meridian
Monroe
Marysville-Pilchuck
Mount Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Snohomish
Squalicum
Stanwood
Sedro-Woolley