|
Friday, February 25, 2022 | |||||
Game | Time/Location | Opponents | Winner | Loser | |
#1 | 6:00 PM Jackson HS |
Bellarmine Prep 61 @Woodinville 85 |
Woodinville to #14 | Bellarmine Prep to #12 | |
#5 | 8:00 PM Battle Ground HS |
Inglemoor 44 @Camas 56 |
Camas to #12 | Out | |
#6 | 8:00 PM Richland HS |
Sunnyside 52 @Chiawana 51 |
Sunnyside to #10 | Out | |
Saturday, February 26, 2022 | |||||
Game | Time/Location | Opponents | Winner | Loser | |
#2 | 12:00 PM Auburn HS |
Richland 52 @Sumner 72 |
Sumner to #16 | Richland to #10 | |
#3 | 12:00 PM Richland HS |
Emerald Ridge 54 @Pasco 65 |
Pasco to #15 | Emerald Ridge to #9 | |
#7 | 12:00 PM Tumwater HS |
Moses Lake 52 @Olympia 39 |
Moses Lake to #9 | Out | |
#8 | 2:00 PM Lake Washington HS |
Rogers (Puyallup) 46 @Issaquah 40 |
Rogers (Puyallup) to #11 | Out | |
#4 | 8:00 PM Everett CC |
Eastlake 54 @Lake Stevens 44 |
Eastlake to #13 | Lake Stevens to #11 | |
Wednesday, March 2, 2022 | |||||
Game | Time/Location | Opponents | Winner | Loser | |
#9 | 9:00 AM Tacoma Dome |
Moses Lake 34 @Emerald Ridge 44 |
Emerald Ridge to #13 | Out | |
#10 | 10:30 AM Tacoma Dome |
Sunnyside 37 @Richland 50 |
Richland to #14 | Out | |
#11 | 12:15 PM Tacoma Dome |
Rogers (Puyallup) 37 @Lake Stevens 41 |
Lake Stevens to #15 | Out | |
#12 | 2:00 PM Tacoma Dome |
Camas 59 @Bellarmine Prep 53 |
Camas to #16 | Out | |
Thursday, March 3, 2022 | |||||
Game | Time/Location | Opponents | Winner | Loser | |
#13 | 9:00 AM Tacoma Dome |
Emerald Ridge 43 @Eastlake 44 |
Eastlake to #19 | Emerald Ridge to #17 | |
#14 | 10:30 AM Tacoma Dome |
Richland 33 @Woodinville 45 |
Woodinville to #19 | Richland to #17 | |
#15 | 12:15 PM Tacoma Dome |
Lake Stevens 35 @Pasco 37 |
Pasco to #20 | Lake Stevens to #18 | |
#16 | 2:00 PM Tacoma Dome |
Camas 57 @Sumner 66 |
Sumner to #20 | Camas to #18 | |
Friday, March 4, 2022 | |||||
Game | Time/Location | Opponents | Winner | Loser | |
#17 | 9:00 AM Tacoma Dome |
Emerald Ridge 41 @Richland 61 |
Richland to #21 | Out | |
#18 | 10:30 AM Tacoma Dome |
Lake Stevens 39 @Camas 54 |
Camas to #21 | Out | |
#19 | 3:45 PM Tacoma Dome |
Eastlake 55 @Woodinville 59 |
Woodinville to #23 | Eastlake to #22 | |
#20 | 5:30 PM Tacoma Dome |
Pasco 55 @Sumner 64 |
Sumner to #23 | Pasco to #22 | |
Saturday, March 5, 2022 | |||||
Game | Time/Location | Opponents | Winner | Loser | |
#21 | 8:00 AM Tacoma Dome |
Richland 45 @Camas 49 |
Fourth Place | Sixth Place | |
#22 | 11:15 AM Tacoma Dome |
Eastlake 52 @Pasco 56 |
Third Place | Fifth Place | |
#23 | 5:00 PM Tacoma Dome |
Woodinville 65 @Sumner 63 |
First Place | Second Place |
DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and game results.
1 | Seed 1 | Woodinville |
2 | Seed 2 | Sumner |
3 | Seed 3 | Pasco |
4 | Seed 4 | Lake Stevens |
5 | Seed 5 | Eastlake |
6 | Seed 6 | Emerald Ridge |
7 | Seed 7 | Richland |
8 | Seed 8 | Bellarmine |
9 | Seed 9 | Camas |
10 | Seed 10 | Chiawana |
11 | Seed 11 | Olympia |
12 | Seed 12 | Issaquah |
13 | Seed 13 | Rogers (Puyallup) |
14 | Seed 14 | Moses Lake |
15 | Seed 15 | Sunnyside |
16 | Seed 16 | Inglemoor |