Return to IndexLogin

2024 District 3/4 3A Boys Basketball
Higher seeds, Mt. Tahoma, TCC
Tuesday, February 6 - Saturday, February 17

Public View   View:
 
PIGTAIL
February 10
@Higher Seed
Feb.14-15
February 16-17
February 17
 
 
   
Lincoln 70
#2
Feb. 9, 8:00pm
Auburn 83
Loser to #9
         
PIGTAIL DETAILS*
Bainbridge Island must finish in the top three of the Olympic League standings to qualify for the pigtail. They will need to win the pigtail to enter the tournament.

If Bainbridge is #1 in Olympic with top-15 RPI, and RPI is better than PCL #2, they will replace PCL #2 IN bracket, who will slide over to take PCL #3, who will slide to take PCL #4.

If Bainbridge is #1 in Olympic but does not meet either part of the RPI criteria, they will fill PCL #4 spot in the bracket.

If Bainbridge is #2 or #3 in Olympic, they fill PCL #4 in bracket.
          
test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and game results.

          
    
Todd Beamer 47
#13 Mt. Tahoma
Feb. 15, 7:00pm
Auburn 67
Loser to #17
     
         
         
  
Todd Beamer 58
#4
Feb. 10, 7:00pm
Stadium 55
Loser to #10
       
         
         
       
Auburn 56
#18 Tacoma CC
Feb. 17, 9:15pm
North Thurston 40
Both Teams to State
   
          
         
Both the Winner and the Loser of Games #18 and #17 and the Winners of Games #15, #16, and #19 advance to State. The WIAA Seeding Committee will seed the State Tournament bracket.
  
Timberline 50
#6
Feb. 10, 6:00pm
Kelso 60
Loser to #11
       
         
         
    
Kelso 61
#14 Mt. Tahoma
Feb. 15, 5:00pm
North Thurston 87
Loser to #17
     
         
          
   
Gig Harbor 42
#8
Feb. 10, 3:00pm
North Thurston 74
Loser to #12
        
       
Todd Beamer
#17 NO GAME
Feb. 17, 11:15am
Kelso
NO GAME,
Both to State
   
          
          
Game #17: GSHL will not play. Optional for WCD.
          
     
Mt. Tahoma 61
#9 @Higher seed
Feb. 14, 7:00pm
Lincoln 62
Loser Out
     
   
Kent Meridian 66
#3
Feb. 10, 7:00pm
Mt. Tahoma 96
Loser Out
       
           
       
Lincoln 49
#15 Mt. Tahoma
Feb. 16, 3:00pm
Stadium 50
Winner to State,
Loser to #19
   
          
          
NO GAME.
Bainbridge
#A Higher seeds, Mt. Tahoma,
Date / Time TBD
Lakes
NO GAME. Bainbridge did not qualify
    
Auburn Mountainview 35
#10 @Higher seed
Feb. 14, 6:00pm
Stadium 41
Loser Out
     
  
Prairie 54
#1
Feb. 10, 6:00pm
Auburn Mountainview 58
Loser Out
       
         
         
L15 vs. L16
Gig Harbor 51
#19 Mt. Tahoma
Feb. 17, 6:00pm
Lincoln 57
Winner to State,
Loser Out
         
         
     
Lakes 61
#11 @Higher seed
Feb. 14, 7:00pm
Timberline 71
Loser Out
     
   
Lakes 60
#7 River Ridge HS
Feb. 10, 5:00pm
River Ridge 50
Loser Out
       
          
       
Gig Harbor 42
#16 Mt. Tahoma
Feb. 16, 7:00pm
Timberline 44
Winner to State,
Loser to #19
   
          
          
     
Evergreen (Van) 62
#12 @Gig Harbor HS
Feb. 14, 6:00pm
Gig Harbor 64
Loser Out
     
   
Yelm 69
#5
Feb. 10, Time TBD
Evergreen (Van) 73
Loser Out
       
          
           
           
           
            
             
             
On to State
First Place
Auburn
Second Place
North Thurston
Third Place
Winner Game 17
Fourth Place
Loser Game 17
Fifth Place
Stadium
Fifth Place
Timberline
Seventh Place
Lincoln
Copyright rSchoolToday/VNN