Return to IndexLogin

2023 District 3/4 3A Girls Soccer
Thursday, October 26 - Thursday, November 2

Public View   View:
 
October 26
PIGTAIL
October 28
November 1
November 2
 
 
   
7 Bonney Lake 0
#2 Auburn Riverside HS
Oct. 28, 11:00am
3 Auburn Riverside 3
Loser to #9
      
PIGTAIL DETAILS*
If Bainbridge is #1 in Olympic with top-15 RPI, and RPI is better than PCL #2, they will replace PCL #2 IN bracket, who will slide over to take PCL #3, who will slide to take PCL #4.

If Bainbridge is #1 in Olympic but does not meet either part of the RPI criteria, they will fill PCL #4 spot in the bracket.

If Bainbridge is #2 or #3 in Olympic, they fill PCL #4 in bracket.
       
test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and game results.

       
    
OCT. 31ST GAME
3 Auburn Riverside 1
#13 Federal Way Memorial Field
Oct. 31, 5:00pm
2 Stadium 2
Winner to Championship,
Loser to State T-3
  
      
      
  
6 Kentlake 0
#4 Stadium Bowl
Oct. 28, 11:00am
2 Stadium 4
Loser to #10
    
      
      
       
5 Peninsula 2
#15 Shootout win 5-4
2 Stadium 3
Both Teams to State
       
       
  
5 Peninsula 1
#6 Prairie HS
Oct. 28, 1:00pm
4 Prairie 0
Loser to #11
     
        
        
     
OCT. 31ST GAME
5 Peninsula 2
#14 Mt. Tahoma HS
Oct. 31, 5:30pm
1 Gig Harbor 0
Winner to Championship,
Loser to State T-3
   
        
       
Both the Winner and the Loser of Game #15, the Losers of Games #13 and #14, and the Winners of Games #9, #10, #11 and #12 advance to State. The WIAA Seeding Committee will seed the State Tournament bracket.
   
8 Capital 1
#8 Roy Anderson Field
Oct. 28, 6:00pm
1 Gig Harbor 6
Loser to #12
    
       
       
        
        
     
14 Thomas Jefferson 0
#9 Bonney Lake HS
Nov. 1, 7:30pm
7 Bonney Lake 7
Winner to State T-5,
Loser Out
  
   
14 Thomas Jefferson 1
#3 Stadium Bowl
Oct. 28, 1:00pm
11 Silas 0
Loser Out
     
        
        
        
        
17 Bainbridge 2
#A Shootout win 5-4
13 Lakes 1
Winner to #7 (see PIGTAIL DETAILS),
Loser Out
    
15 Evergreen (Van) 0
#10 Bonney Lake HS
Nov. 1, 5:30pm
6 Kentlake 4
Winner to State T-5,
Loser Out
   
  
15 Evergreen (Van) 3
#1 Auburn Mtnview HS
Oct. 28, 2:00pm
10 Auburn Mountainview 1
Loser Out
     
       
       
       
       
     
12 Central Kitsap 2
#11 Franklin Pierce Stadium
Nov. 1, 7:00pm
4 Prairie 0
Winner to State T-5,
Loser Out
   
   
17 Bainbridge 2
#7 Central Kitsap HS
Oct. 28, 12:00pm
12 Central Kitsap 3
Loser Out
     
        
        
        
        
     
9 Mountain View 5
#12 Franklin Pierce Stadium
Nov. 1, 5:00pm
8 Capital 2
Winner to State T-5,
Loser Out
   
   
16 Timberline 2
#5 Mountain View HS
Oct. 28, 2:00pm
9 Mountain View 3
Loser Out
     
        
        
        
        
         
          
          
On to State
First Place
Stadium
Second Place
Peninsula
Third Place
Auburn Riverside
Third Place
Gig Harbor
Fifth Place
Bonney Lake
Fifth Place
Kentlake
Fifth Place
Central Kitsap
Fifth Place
Mountain View
Copyright rSchoolToday/VNN