Login

2016 West Central / Southwest
3A Girls Basketball Tournament
at Area Sites
Wednesday, February 10 - Saturday, February 20

Print
 
View:
 
February 20
February 18
February 16
February 13
Feb. 10 or 11
at Higher Seed
(bottom bracket team)
February 13
February 18
February 20
 
 
            
Shelton 37
#1
Feb. 11, 7:00pm
Auburn Mountainview 70
         
                     
                     
         
Shelton 41
#13 Clover Park HS Gym
Feb. 13, 12:00pm
Kennedy Catholic 44
Loser Out
    
Auburn Mountainview 19
#9 Franklin Pierce HS
Feb. 13, 12:00pm
Lincoln 54
Loser to #22
      
                   
                   
      
Kennedy Catholic 50
#19 Franklin Pierce HS
Feb. 16, 6:00pm
Columbia River 57
Loser Out
    
Kennedy Catholic 31
#2
Feb. 11, 7:00pm
Lincoln 54
        
                  
                  
   
Columbia River 50
#23 Washington HS
Feb. 18, 6:00pm
Hazen 42
Loser Out
            
Lincoln 56
#17 Franklin Pierce HS
Feb. 18, 6:00pm
Prairie 55
Loser to #26
   
                  
                  
     
Enumclaw 30
#20 Franklin Pierce HS
Feb. 16, 7:45pm
Hazen 37
Loser Out
     
Capital 28
#3
Feb. 11, 7:00pm
Bonney Lake 55
        
                  
                  
        
Capital 25
#14 Clover Park HS Gym
Feb. 13, 1:45pm
Enumclaw 35
Loser Out
    
Bonney Lake 31
#10 Franklin Pierce HS
Feb. 13, 1:45pm
Prairie 71
Loser to #21
      
                  
                  
           
Enumclaw 27
#4
Feb. 11, 7:00pm
Prairie 60
        
                   
                   
Columbia River 55
#25 Rogers HS (Puy)
Feb. 20, 1:45pm
Auburn Mountainview 59
Winner 5th / Loser 6th
                   
Lincoln 50
#27 Puyallup HS
Feb. 20, 2:00pm
Auburn Riverside 33
Championship
Winner 1st / Loser 2nd
                   
                   
           
Sumner 39
#5
Feb. 11, 7:00pm
Wilson 56
        
                   
                   
         
Sumner 72
#15 Clover Park HS Gym
Feb. 13, 3:30pm
Kelso 63
Loser Out
    
Wilson 73
#11 Franklin Pierce HS
Feb. 13, 3:30pm
Hazen 23
Loser to #20
      
                   
                   
      
Sumner 55
#21 Clover Park HS Gym
Feb. 16, 6:00pm
Bonney Lake 41
Loser Out
    
Kelso 32
#6
Feb. 11, 7:00pm
Hazen 35
        
                  
                  
   
Sumner 42
#24 Washington HS
Feb. 18, 7:45pm
Auburn Mountainview 43
Loser Out
            
Wilson 41
#18 Franklin Pierce HS
Feb. 18, 7:45pm
Auburn Riverside 54
Loser to #26
   
                  
                  
     
Peninsula 52
#22 Clover Park HS Gym
Feb. 16, 7:45pm
Auburn Mountainview 57
Loser Out
     
Columbia River 50
#7
Feb. 11, 7:00pm
Central Kitsap 44
        
                  
                  
        
Central Kitsap 39
#16 Clover Park HS Gym
Feb. 13, 5:30pm
Peninsula 42
Loser Out
    
Columbia River 26
#12 Franklin Pierce HS
Feb. 13, 5:30pm
Auburn Riverside 57
Loser to #19
     
Prairie 65
#26 Rogers HS (Puy)
Feb. 20, 5:30pm
Wilson 42
Winner 3rd / Loser 4th
SPSL = South Puget Sound League.
NAR = Narrows League.
GSHL = Greater St. Helens League.
                
                
          
Peninsula 30
#8
Feb. 11, 7:00pm
Auburn Riverside 47
       
                 
                  
                     
                     
                     
Team Awards
(Advance to Regionals)
Champion
Lincoln
Second Place
Auburn Riverside
Third Place
Prairie
Fourth Place
Wilson
Fifth Place
Auburn Mountainview
Sixth Place
Columbia River
Admissions
Adults & Students w/o ASB $8.00.

Students (with ASB) $5.00.

Elementary
(under 12) $4.00.

Senior Citizens
(62 & over)
$5.00.

Preschool
(with parent)
Free.
  Revised: 2/20/16 7:44 PM by Peter Collins
Scored Game #26

Director: , 253-891-5555, tim_thomsen@sumnersd.org
 
hit counter
Copyright 2007-2009 WashingtonPrepAthletics.com | Contact