Login

2016 West Central District 3
4A Girls Basketball Tournament
at Area Sites
Wednesday, February 10 - Saturday, February 20

Print
 
View:
 
February 20
February 18
February 16
February 13
Feb. 10 or 11
at Higher Seed
(bottom bracket team)
February 13
February 18
February 20
 
 
            
South Kitsap 33
#1
Feb. 11, 7:00pm
Todd Beamer 75
         
                     
                     
         
South Kitsap 47
#13
Feb. 13, 12:00pm
Federal Way 31
Loser Out
    
Todd Beamer 67
#9 Auburn Mtnview HS
Feb. 13, 6:00pm
Olympia 21
Loser to #22
      
                   
                   
      
South Kitsap 48
#19
Feb. 16, 6:00pm
Puyallup 41
Loser Out
    
Olympia 69
#2
Feb. 11, 7:00pm
Federal Way 37
        
                  
                  
   
South Kitsap 31
#23
Feb. 18, 6:00pm
Rogers (Puyallup) 50
Loser Out
            
Todd Beamer 63
#17 Puyallup HS
Feb. 18, 6:00pm
Gig Harbor 40
Loser to #26
   
                  
                  
     
Rogers (Puyallup) 63
#20
Feb. 16, 7:45pm
Kentridge 50
Loser Out
     
Rogers (Puyallup) 51
#3
Feb. 11, 7:00pm
Gig Harbor 63
        
                  
                  
        
Rogers (Puyallup) 46
#14
Feb. 13, 1:45pm
Bethel 36
Loser Out
    
Gig Harbor 50
#10 Auburn Mtnview HS
Feb. 13, 7:45pm
Curtis 46
Loser to #21
      
                  
                  
           
Bethel 34
#4
Feb. 11, 7:00pm
Curtis 44
        
                   
                   
Rogers (Puyallup) 37
#25
Feb. 20, 1:45pm
Curtis 44
Winner 5th / Loser 6th
                   
Todd Beamer 75
#27 Puyallup HS
Feb. 20, 6:00pm
Kentlake 43
Championship
Winner 1st / Loser 2nd
                   
                   
           
Tahoma 50
#5
Feb. 11, 7:00pm
Bellarmine 64
        
                   
                   
         
Tahoma 53
#15
Feb. 13, 3:30pm
Emerald Ridge 34
Loser Out
    
Bellarmine 49
#11 Auburn HS
Feb. 13, 6:00pm
Kentridge 44
Loser to #20
      
                   
                   
      
Tahoma 20
#21 Auburn HS
Feb. 16, 6:00pm
Curtis 35
Loser Out
    
Emerald Ridge 14
#6
Feb. 11, 7:00pm
Kentridge 52
        
                  
                  
   
Curtis 55
#24
Feb. 18, 7:45pm
Olympia 30
Loser Out
            
Bellarmine 37
#18 Puyallup HS
Feb. 18, 7:45pm
Kentlake 49
Loser to #26
   
                  
                  
     
Kent Meridian 26
#22 Auburn HS
Feb. 16, 7:45pm
Olympia 42
Loser Out
     
Timberline 31
#7
Feb. 11, 7:00pm
Puyallup 35
        
                  
                  
        
Timberline 43
#16
Feb. 13, 5:30pm
Kent Meridian 51
Loser Out
    
Puyallup 35
#12 Auburn HS
Feb. 13, 7:45pm
Kentlake 55
Loser to #19
     
Gig Harbor 32
#26
Feb. 20, 5:30pm
Bellarmine 51
Winner 3rd / Loser 4th
SPSL = South Puget Sound League.

NAR = Narrows League.
                
                
          
Kent Meridian 29
#8
Feb. 11, 7:00pm
Kentlake 53
       
                 
                  
                     
                     
                     
Team Awards
(Advance to Regionals)
Champion
Todd Beamer
Second Place
Kentlake
Third Place
Bellarmine
Fourth Place
Gig Harbor
Fifth Place
Curtis
Sixth Place
Rogers (Puyallup)
Admissions
Adults & Students w/o ASB $8.00.

Students (with ASB) $5.00.

Elementary
(under 12) $4.00.

Senior Citizens
(62 & over)
$5.00.

Preschool
(with parent)
Free.
  Revised: 2/20/16 7:25 PM by Tim Thomsen
Scored Game #27

Director: , 253-891-5555, tim_thomsen@sumnersd.org
 
hit counter
Copyright 2007-2009 WashingtonPrepAthletics.com | Contact