Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Burlington-Ed7070
Sedro-Woolley7181
Mount Baker6262
Squalicum4444
Meridian3535
Lynden3535
Ferndale2424
Mount Vernon0505
Blaine0000
Lakewood0000
Nooksack Valley0000
Oak Harbor0606


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Jan 28
** RESCHEDULED / Wed, Jan 29 **
Everett
Lynden *


Wednesday, Jan 29
6:00 PM
Everett
Lynden *


LHS
6:00 PM
Scramble at Stanwood
Sedro-Woolley
Stanwood *


StanHS
7:00 PM
Mount Vernon
Burlington-Ed *


BEHSGym
Thursday, Jan 30
6:00 PM
Sedro-Woolley
Mount Vernon *


MVHS
Saturday, Feb 1
Time TBD
Berserker Tournament
Yelm
Wilson
Timberline
Shelton
Olympia
North Kitsap
Mount Baker
Mariner
Lakes
La Center
Kent Meridian
Kamiak
Hanford
Graham Kapowsin
Emerald Ridge
Curtis *


CHS
1:00 PM
Ferndale
Mount Vernon *


MVHS
sponsor: Honcoop Gravelsponsor: *Lynden HS
sponsor: Coast Physical Therapysponsor: *Lynden HS

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Lynden Opponent  
Sat, Dec 7 Jamboree
* Wed, Dec 11 Lynden 30 Ferndale 48
* Wed, Dec 11 Lynden 36 Squalicum 42
Sat, Dec 14 Judy Emry Invite
* Wed, Dec 18 Lynden 42 Mount Vernon 39
* Wed, Dec 18 Lynden 42 Meridian 36
Fri, Dec 20 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Sat, Dec 21 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Sat, Jan 4 Women's Woolley
* Wed, Jan 8 Lynden 36 Oak Harbor 27
* Wed, Jan 8 Lynden 27 Burlington-Edison 54
Sat, Jan 11 Atown Tourney
Lynden 0 Arlington (Host) 0
Burlington-Edison 0
Blaine 0
Cascade 0
Chief Sealth 0
Everett 0
Edmonds-Woodway 0
Jackson 0
Kamiak 0
Kennedy Catholic 0
Lakewood 0
Lakeside 0
Lynnwood 0
Mariner 0
Meadowdale 0
Marysville-Getchell 0
Meridian 0
Marysville-Pilchuck 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 0
North Creek 0
Oak Harbor 0
Orting 0
Sedro-Woolley 0
Fri, Jan 17 Lady Huskie Invite
Lynden Othello (Host)
Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
Sat, Jan 18 Lady Hawk Invite
Lynden 0 Mountlake Terrace (Host) 4
Burlington-Edison 0
Blaine 0
Forks 49
Kamiak 33
Kennedy Catholic 8
Lake Stevens 0
Mariner 24
Meadowdale 0
Meridian 0
Mount Si 15
Mount Vernon 62
Newport 16
North Creek 18
Nooksack Valley 13
Roosevelt 8
Seattle Academy 0
Skyline 13
Stanwood 74
Shorewood 38
Sedro-Woolley 92
White River 144
Sat, Jan 18 Lady Huskie Invite
Lynden Othello (Host)
Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Connell
Chiawana
Chewelah
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Enumclaw
Eisenhower
Ellensburg
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport (Newport)
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Southridge
Sunnyside
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
* Mon, Jan 20 Lynden 36 Mount Baker 48
* Mon, Jan 20 Lynden 24 Sedro-Woolley 54
Wed, Jan 22 Double Dual at Glacier Peak
        GP-Sno/MP-MG v. Lynden/Ferndale
Sat, Jan 25 Viking Girls Invitational
        TOURNAMENT FULL - Do Not Add to Your Schedule

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Wed, Jan 29 Everett
6:00 PM Home LHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 6:00 PM
Feb 8, 10:00 AM
Sub Regionals at Squalicum High School
 Feb 15, 10:00 AMRegionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 21, 12:00 AMWIAA State Championships at Tacoma Dome
 Feb 22, 12:00 AMWIAA State Championships